Kasační stížnost podal správce daně, který se domníval, že poplatník neoprávněně snížil DPH na výstupu při vstupu jeho dlužníka do insolvence. Správce daně vyložil sporné ustanovení tak, že možnost opravy se týká jen pohledávek, vzniklých více než 6 měsíců před prohlášením konkurzu (starších).
Poplatník byl naopak toho názoru, že se na něj možnost opravy vztahuje.
NSS dal za pravdu krajskému soudu i poplatníkovi a uzavřel, že se možnost opravy vztahuje na pohledávky,u nichž od vzniku do prohlášení konkurzu neuplynulo více než 6 měsíců (pohledávky vzniklé krátce před konkurzem.
Jedná se o výklad sporného ustanovení, týkajícího se opravy DPH na výstupu v případě pohledávek za dlužníky v insolvenci (konkurzu). Toto rozhodnutí tedy v zásadě umožňuje opravovat základ daně jak u pohledávek vzniklých do i nad 6 měsíců před prohlášením konkurzu, neboť jedné skupině svědčí názor NSS a druhé zavedená správní praxe ze strany GFŘ.
Jedná se o další zásadní porážku MF a GFŘ v souvislosti s opravou DPH u pohledávek za dlužníky v insolvenci, nicméně v tomto případě jsme přesvědčeni, že jazykový výklad spíše svědčí spíše ve prospěch MF.
Pokud by bylo o konkurzu rozhodnuto 31.12. 2014 připadala by šesti iměsíční lhůta na 30.6. 2014. Pro období do 30.6. je dle našeho názoru potřeba použít slovo nejpozději a naopak pro období od 1.7. 2014 nejdříve. Pokud by se měla šestiměsíční lhůta posuzovat od rozhodnutí zpětně, bylo by dle našeho názoru vhodné použít slovo nejdéle.
Co se týká toho, zda je spravedlivější a účelnější opravovat DPH u starých či nových pohledávek, je náš názor takový, že pro jakékoliv dělení není příliš důvod.
Každopádně s tímto výkladem NSS je potřeba pracovat a do změny názoru NSS či GFŘ je možné jej ze strany poplatníků využít ve svůj prospěch.