V daném případě se společnost Provit domáhala vyloučení majetku v podobě cca 100.000 litrů řepkového oleje z exekuce. Exekuce byla provedena u jejího obchodního partnera po vydání zajišťovacích příkazů na dosud nesplatnou daň z přidané hodnoty.
Žalobkyně se snažila dosáhnout vyloučení majetku z exekuce a nabytí vlastnictví dokládala mimo jiné rámcovou kupní smlouvou, dodacími listy a doklady o uhrazení kupní ceny.
Podezřelé bylo, že k převodu vlastnictví mělo dojít ve stejném dni, kdy došlo k zajištění cisteren správcem daně (v průběhu řetězového obchodu) a dodací listy byly zřejmě falešné - správce daně identifikoval rozdíly ve velikosti razítek a nápadnou shodu umístění podpisu na razítku u několika DL a také další podezřelé skutečnosti. Dovodil tedy, že dodací listy byly vytvořeny následně za pomocí blíže neurčeného zařízení - detailněji viz bod 16 rozsudku.
Na základě toho rozhodl o nevyloučení majetku z exekuce aniž informoval žalobce, že jím předložené důkazy považuje za nevěrohodné.