Některé daňové dopady BrexitU

Spisová značka: 544/15.5.19
Datum rozhodnutí: 15. 5. 2019
Kategorie: Daň z příjmů
Předkladatel: Ing. Jiří Nesrovnal
Ing. Lucie Wadurová, LL.M.
Prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D.
Stáhnout jako PDF

S odchodem Velké Británie z EU vzniká mnoho daňových konsekvencí. Základním východiskem pro řešení daňových důsledků je, že je stanoveno přechodné období do 31. 12. 2020. Z toho lze předpokládat, že po dobu přechodného období bude z hlediska daně z příjmu považována Velká Británie za členský stát EU.

Zástupci GFŘ  se shodli, že pro daňové rezidenty ČR a daňové rezidenty Velké Británie bude plně aplikován Čl. 127 Dohody. Dále odsouhlasili, že v případě, kdy budou naplněny podmínky pro osvobození podílu na zisku, příjmů z převodu podílu v obchodní korporaci (§ 19 odst. 1 písm. zi) a ze) ZDP), může daňový rezident ČR či jiného členského státu EU po dobu přechodného období pro účely zdanění v ČR vycházet z toho, že jsou naplněny podmínky pro uplatnění osvobození z hlediska toho, že vyplácející britská společnost je daňovým rezidentem v EU.

Po dobu přechodného období, se bude ještě na poplatníka, který je rezident Velké Británie, z hlediska jeho daňové povinnosti hledět jako na daňového rezidenta z členského státu EU. To v případě fyzické osoby např. znamená, že v případě splnění kritérií příjmů ze zdrojů na území ČR může uplatňovat v tomto zdaňovacím období nezdanitelné části základu daně, slevy na dani a daňové zvýhodnění.

 

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY V DISKUZI

Přidat komentář

Pro tuto funkci je nutné být přihlášen/a.

Registrace